Nabídka pro děti

Plánujete s dětmi návštěvu v restauraci, jenže víte, že Vaše ratolesti neposedí?

Hledejte podnik, kde jsou děti vítané. Díky personálu, který ví, jak na nejmenší strávníky se totiž v klidu najíte také Vy.

Máte malé děti a nevíte, jak si vychutnat oběd, aniž by se na Vás a vaši rodinu dívali v restauraci skrz prsty? Dorazte všichni na Koley a máte o pohodu postaráno. Pečlivý personál se bude Vašim dětem věnovat v době, kdy si se svým partnerem budete chtít sdělit provozní záležitosti, navíc dostanou pastelky a omalovánky, které je zabaví na poměrně dlouhou dobu.

image9 - webRozhodně neplatí, že ti, kdo do restaurace vyrážejí, jsou pány a mohou si tedy dovolit k obsluze cokoliv. Nejen rodiče, ale výše uvedené platí také o jejich potomcích. Jak se shodují odborníci, stále více dětí se v restauracích chovat neumějí. Nikoliv ovšem proto, že by nechtěli, ale proto, že je slušným zásadám nikdo nenaučil. Vztahový kouč, PhDr. Milan Šmíd vysvětluje: „Děti jen okoukávají a kopírují chování svých rodičů. Pokud se oni chovají neurvale, povýšeně ba hrubě k personálu, děti se začnou chovat úplně stejně. Tedy křičet, házet hračkami i příborem, dožadovat se pozornosti. Nejen personálu, ale také rodičů, kteří, velice často považují obsluhující personál za babysitting. Respektive tu službu hledají v nabídce jídelního lístku. Jenže ono to tak nefunguje. Rodina by měla čas v restauraci vnímat jako něco nadstandardního a stejně tak, jako si všichni dají záležet na stylu oblečení, měli by také hlídat, jak se chovají.“

Jednatel restaurace Koley, Jiří Kubelka, vnáší do celé situace jasno: „Majitelé a provozovatelé restaurací již dávno pochopili, že bez dětí to nepůjde, navíc mě třeba těší pocit, že k nám rodina vyrazí na nedělní oběd. Proto máme v naší restauraci také připravené omalovánky a pastelky, snažíme se dětem, které dlouho v klidu nevydrží, pobyt u nás zpříjemnit. Výchova ovšem patří do rukou rodičů. A pokud oni si svých dětí vůbec nevšímají, může vzniknout problém, nicméně mám zkušenost, že maminky většinou dohlíží pečlivě.“

Slušné chování vašemu potomkovi totiž může v restauraci zajistit také bezpečí. Pokud si bude batole plést restauraci s dětským koutkem, může na sebe nejen strhnout ubrus, na kterém je připravené sklo a porcelán, ale také se může v zápalu hry připlést pod nohy obsluhujícímu personálu a na světě je pořádná katastrofa. Proto je dobré, než vyrazíte se svými dětmi do společnosti, vysvětlit jim, jak se chovat. Tak, aby to pochopilo i malé dítě. Na co si dávat pozor? Odborníci se shodují na následujícím:

  1. image8 - webVždy jste za dítě odpovědná Vy a Vaše dítě by mělo chápat, že restaurace není hřištěm. Pokud je v místnosti vymezený prostor v podobě dětského koutku, může si Vaše ratolest užít volnosti tam, po celém prostoru restaurace se ale neběhá.
  2. Vezměte s sebou svému potomkovi oblíbenou hračku, pastelky, nebo tablet. Nespoléhejte na to, že za Vás zábavu bude vymýšlet někdo jiný.
  3. Počítejte s tím, že dítě předškolního věku vydrží cca 15 minut v klidu, pak se začne nudit. Pokud si chcete dopřát jídlo vy sama, jak ho na další hodinku zabavíte?
  4. Výborně fungují finger foods. Objednejte dítěti jídlo, které může jíst prsty – tedy zeleninku, hranolky, kuřecí kousky. Dejte mu najevo, že jí stejně dospělé jídlo jako vy. Bude se chovat lépe.
  5. I když elektronika k jídelnímu stolu nepatří, může Vám správně zvolená pohádka na tabletu či v mobilním telefonu umožnit, že se v klidu najíte. Proto nebuďte tak striktní.
  6. Pokud Vaše dítě po restauraci běhá bez dozoru, může se připlést pod nohy číšníkovi, spěchajícímu roznést horkou polévku a neštěstí zabráníte jen těžko…
  7. Chovejte se v restauraci tak, jak chcete, aby se v ní chovali Vaše děti. Jen tak si společně strávené chvíle v klidu užijete.